יום ראשון, 28 ביוני 2015

רמז לארה"ב: סעודיה מחממת יחסים עם רוסיה


בקרמלין שמחו לראות משלחת בראשות בנו של המלך הסעודי בפורום הכלכלי בסנט-פטרבורג, ופוטין אף חתם עם הנסיך על שישה הסכמים לשיתוף פעולה, כולל בתחום הגרעין

בין מוסקבה לריאד שררה בתקופה האחרונה מתיחות קשה, על רקע הטענה הרוסית שלפיה הסעודים שיתפו פעולה עם ארה"ב והגדילו את תפוקת הנפט בעולם, מה שהוביל לירידה במחירי הנוזל השחור ולפגיעה אנושה בכלכלה הרוסית. אולם בחודשים האחרונים הובילה שותפות אינטרסים בין שתי המדינות ללחיצת יד חמה במיוחד השבוע בין פוטין ובין בנו של המלך החדש שהוא גם שר ההגנה הסעודי – שר הביטחון הצעיר בעולם, אגב - הנסיך מוחמד בין סלמן בפורום הכלכלי הבינלאומי שנערך בסנט-פטרבורג.

שתי המדינות חתמו על שישה הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים שונים, ובהם גם חוזה על פעילות משותפת בתחום הגרעין האזרחי. לאחר החתימה על ההסכמים אף אמר שר החוץ של סעודיה, עאדל אלג'ובייר, כי מעתה "אין כל מכשול המונע מסעודיה לרכוש נשק רוסי". 

פרשנים בעיתונות הרוסית ציינו השבוע בסיפוק כי ההתקרבות המפתיעה למדי בין מוסקבה לריאד היא תוצאה של פעולה מהירה מצד הקרמלין. במוסקבה זיהו בזמן את העובדה שהמלך הסעודי החדש, סלמאן בין עבד אל-עזיז, לא מרוצה מההתקרבות הצפויה בין ארה"ב לאיראן על רקע המגעים המתקדמים על הסכם הגרעין והמאבק המשותף מול ארגון הטרור דאעש, וכי הוא מעוניין לאותת לוושינגטון בכל דרך אפשרית כי התמיכה הסעודית אינה מונחת בכיסו של ברק אובמה. 

"הביקור של המשלחת הסעודית ברוסיה עשוי לשנות את המאזן הגיאו-פוליטי במזרח התיכון", נטען בפרשנות של רדיו 'ספוטניק' האירופי, המשדר לאוכלוסייה דוברת הרוסית ביבשת, "אם רוסיה תשכיל למלא בצורה נבונה את תפקיד המתווך בין ערב הסעודית לאיראן, היא תנחיל תבוסה לארה"ב בזירה המזרח-תיכונית". 

פרשנים אחרים במערב חששו שערב הסעודית ורוסיה עשויות לכרות ביניהן "ברית מחירי נפט", שתחזק את מעמד שתי המדינות בשוק האנרגיה העולמי ותסייע בשיקום הכלכלה הרוסית שנפגעה קשות בשנה האחרונה – בעיקר בשל העיצומים. כך למשל, מחיריהם של מוצרים רבים ברוסיה זינקו בשנה האחרונה פי שניים ויותר.

התחזית הזו נתמכה בדיווח של הטלוויזיה הממלכתית הרוסית, שבו נאמר כי "השמועות על שיתוף פעולה נרחב בתחום הנפט בעיצומן, אף שאי אפשר לחזות במדויק את מה שיקרה. עם זאת, דבר אחד ברור למדי – התנועה של מוסקבה וריאד אחת לכיוון השנייה ופתיחת הדף חדש ביחסיהם שביניהן הן עובדה מוגמרת". 

אפילו הזירה להשקת הנעת היחסים מחדש בין רוסיה לערב הסעודית נבחרה בקפידה, ונועדה להעביר מסר מתריס לבין הלבן. הפורום הכלכלי הבינלאומי בסנט-פטרבורג משמש את המשטר במוסקבה מאז פרוץ המשבר באוקראינה כסמל לכישלון הניסיון המערבי לבודד את הקרמלין. במערב קיוו שהכינוס השנה יוכיח את ההפך הגמור, אך הופעתה של המשלחת הסעודית בראשותו הנסיך טרפה את הקלפים, והוגדרה כ"סנסציה העיקרית של 
הפורום".

חדשה מרעישה נוספת - בעיני התקשורת הרוסית לפחות - הייתה נוכחותו של אהוד ברק בכנס. על רקע מיעוט המשתתפים ממדינות המערב, העיתונות הרוסית הבליטה את ביקורו של "ראש ממשלת ישראל לשעבר", וסיקרה בהרחבה את דבריו. 

ברק עצמו פרגן לכלכלה הרוסית, כשאמר ש"להשקפתי לכלכלה הרוסית יש פוטנציאל עצום. הגעתי למסקנה הזאת מהתבוננות בפעילות של אנשי עסקים ממוצא רוסי בישראל בעשרים השנה האחרונות. יש לנו בישראל מיליון יוצאי רוסיה, ואנחנו רואים אותם בכל מקום – באוניברסיטאות, במדע ובחברות הזנק. הם מצליחים מאוד, ואני חושב שהם היו יכולים להביא את הידע שרכשו גם לארץ המוצא שלהם".


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה