יום חמישי, 9 ביולי 2015

המשבר בארמניה מדאיג את הממשל ברוסיה


שר החוץ הרוסי לברוב רמז כי המערב עשוי לעודד "מהפכה צבעונית" בבעלת בריתה, שנמצאת בימים האחרונים במשבר פוליטי חריף בעקבות עלייה במחירי החשמל. "גורמים מסוימים מנסים לנצל את המצב לצרכים פוליטיים"פרוסיה הזהירה היום (חמישי) את המערב מפני ניסיון להצית "מהפיכה צבעונית" חדשה בארמניה באמצעות ניצול ההפגנות נגד מחירי החשמל למען צרכים פוליטיים. זה עשרה ימים שקהל גדול של מפגינים, רובם צעירים, מתאסף בבירה ירוואן ודורש מהממשלה לבטל את התכניות להטיל מסים חדשים על צריכת חשמל.

רוסיה עוקבת בדאגה אחר אי-שקט בגבולותיה מאז התרחשו מהפכת הוורדים בגיאורגיה ב-2003, המהפכה הכתומה באוקראינה שהחלה באותה שנה והסתיימה שנה מאוחר יותר והמהומות בכיכר מיידן בקייב אשתקד – אירועים שמוסקבה טוענת כי הוכוונו בידי המערב. "אתם יודעים איך 'המהפכות הצבעוניות' והאירועים במיידן באוקראינה החלו", אמר שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב בכנס של צעירים מארגון בריק"ס - שבו חברות ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה – שהתקיים במוסקבה.

"לגבי ההתפתחויות האחרונות בארמניה – רבים מתפתים להשתמש בהן כדי לעורר רגשות נגד הממשלה על אף שהרקע לאירועים הללו הוא כלכלי לגמרי", צוטט לברוב בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. לדבריו, "גורמים מסוימים מנסים לנצל את המצב לצרכים פוליטיים". לברוב טען כי המערב עוקב מקרוב אחרי תפקידם של הצעירים בעיצוב המדיניות של ארצם, כולל ב"מחאות שקטות". דבריו של לברוב היו המרומזים ביותר שהשמיע גורם רוסי רשמי עד כה על כך שייתכן שהמערב מנסה להתערב בהפגנות בארמניה, שבה יש בסיס קבע רוסי, כדי למשוך אותה מחוץ לתחום השפעתה של מוסקבה.

אלפי מפגינים מתאספים מדי ערב בבירת ארמניה על אף שמספרם במהלך שעות היום קטן יותר. המשטרה ניסתה לפזר אותם בתחילת השבוע באמצעות זרנוקי מים, אך מאז המחאה נמשכה והתנהלה ללא תקריות נוספות. המפגינים מסרבים לפשרה שהציע הנשיא סרז' סרקזיאן והם דורשים כי העלייה המתוכננת של עד 22% במחירי החשמל, שאותה יזמה חברת החשמל – חברת בת של ענקית האנרגיה הרוסית אינטר RAO – תבוטל לחלוטין. משתתפי המחאה נמנעו לקרוא קריאות נגד הממשלה, כשהם טוענים כי דרישותיהם מוגבלות לסוגיית מחירי החשמל. עם זאת, רבים מהם מתלוננים גם על השחיתות השלטונית.

ההנהגה ברוסיה חוששת מכך שחוסר יציבות במדינות השכנות יגרום למחאה גם ברוסיה עצמה ובשנה שעברה אמר הנשיא ולדימיר פוטין כי מוסקבה "צריכה לעשות כל שביכולתה" כדי למנוע "מהפכה צבעונית" ברוסיה. ארמניה, שנמצאת בדרום הקווקז, הייתה בעבר חלק מברית המועצות ו-3.2 מיליון תושביה נפגעו קשות מהמשבר הכלכלי שפוקד את רוסיה, בעלת בריתה ושותפת הסחר העיקרית שלה. ארמניה אף חברה באיחוד הכלכלי האירו-אסייתי, גוש פוליטי וכלכלי שהוקם על ידי רוסיה במטרה להתחרות בחוסן הכלכי של האיחוד האירופי, של סין ושל ארצות הברית.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה