יום חמישי, 15 באוקטובר 2015

רוסיה, איראן וצבא אסד בתרגיל משותף, בישראל חוששים


במערכת הביטחון מסתכלים בדאגה צפונה לסוריה, שם צפוי תמרון צבאי משותף של צבא אסד, רוסיה, איראן וחיזבאללה. על פי דיווחים, 3,000 לוחמים איראנים יקחו חלק בתרגיל רחב ההיקף

העיניים שלנו אמנם כאן בארץ, בעיקר לכיוון ירושלים, אבל במערכת הביטחון מסתכלים בדאגה גם צפונה לסוריה, שם צפוי לקרות בקרוב אחד האירועים המשמעותיים ביותר באיזור בשנים האחרונות: תמרון צבאי גדול ומשותף של צבא אסד, רוסיה, איראן וחיזבאללה.

דיווחים שונים מתייחסים לסדר גודל של 3,000 לוחמים איראניים שנמצאים שם. היעד הוא כנראה חאלב, אבל יכול להיות שזה רחב יותר. איך זה בדיוק יראה? איך ישתלבו הכוחות  אחד בתוך השני? מה תהיה המעורבות הצבאית הרוסית? הדברים צפויים להתבהר כנראה כבר בשעות הקרובות.

מדובר במבצע ראשון מסוגו. נקודת המוצא צריכה להיות שנראה יותר ויותר כוחות רוסים ואיראנים על אדמת סוריה. זהו שינוי אסטרטגי אדיר  שאנחנו רק בתחילתו.

שיתוף הפעולה בין רוסיה לאיראן הוא לא דבר חדש, אבל כשהוא הופך גם לשיתוף פעולה צבאי בשטח, זה כמובן מאוד מטריד, במיוחד כשזה מתרחש על מגרש שגובל עם ישראל. לכן יש חשיבות לאותו מנגנון שהוקם בין הצבא הישראלי לרוסי שתפקידו למנוע תקריות בין הצבאות.

לגבי הנוכחות האיראנית, זה בטח לא מאיים על ישראל באופן ישיר. עם זאת, זה ממחיש את התוצאות של הסכם של הסכם הגרעין - איראן לכאורה חלק מקואליציה לגיטימית, איראן פנויה להרפתקאות צבאיות, ובעיקר לאיראן יש הרבה כסף, שצפוי שיגיע לידי גורמים עוינים במעגל הראשון סביבנו. כל הסיבות הללו בהחלט מטרידות את ישראל.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה