יום שלישי, 17 בנובמבר 2015

ארה"ב וטורקיה חוסמות לדאעש את 'עורק החיים'


במבצע משותף בין המדינות, בקרוב ייחסם הגבול הצפוני של סוריה-טורקיה, בו דאעש מבצע סחר בלתי חוקי ומעביר לוחמים זרים לשורותיו. קבוצת מורדים נוספת שצבא ארה"ב אימן תיכנס לסוריה

שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, אמר היום (ג') כי טורקיה וארה"ב משתפות פעולה באטימת הגבול הצפוני של סוריה, בו מפעיל דאעש מסלול הברחה רווחי, הנחשב ל"עורק החיים" שלו. "75 אחוז מהגבול הצפוני של סוריה נחסם. אנחנו מתחילים במבצע עם הטורקים כדי לחסום את 98 הקילומטרים הנותרים", אמר קרי בראיון לרשת החדשות CNN. 

האזור בו מתקיים מבצע חסימת גבולות נשלט כעת על ידי האיסלאמיסטים מהארגון. טורקיה וארה"ב מקוות שהדיפת דאעש מאותו אזור הגבול, יסיר את אפשרות הארגון לנפח את קופתו בעזרת סחר בלתי חוקי המתבצע בו, וכן יקשה על הצטרפות לוחמים זרים ללחימה לצד שורות הארגון. 

לפי התכנית האמריקאית-טורקית, מורדים סורים מתונים שאומנו על ידי צבא ארה"ב, מיועדים להילחם בדאעש פנים אל פנים, ויעזרו בהכוונת תקיפות אוויריות של הקואליציה נגד דאעש שייצאו מבסיסי חיל האוויר הטורקי. 

דיפלומטים שבקיאים בפרטי התכנית, סיפרו כי הריסת אחד מ"עורקי החיים" של הארגון, עלול לגרום למהפך במלחמת האזרחים בת החמש שנים בסוריה. המורדים, שמספרם פחות מ-60, יהיו חמושים ומצוידים ויקבלו סיוע אווירי בכל אשר יצטרכו, אמרו המקורות.

עם זאת, יש לציין שארה"ב כבר שלחה קבוצה דומה של מורדים מתונים לפני מספר חודשים, אך התכנית נכשלה, שכן רבים מהלוחמים נהרגו, נשבו או ברחו מהקרבות. בחודש שעבר היו דיווחים בטורקיה, כי קבוצה נוספת של 75 מורדים מאומנים נכנסו לסוריה כדי לחזק את הכוחות שנלמים בדאעש. 

בשיחה עם עיתונאים אחרי פגישה עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ומקבילו הצרפתי לורן פביוס, קרי אמר כי התיאום מול רוסיה בלחימה נגד דאעש גדל, וידרוש התקדמות פוליטית בסוריה כדי לסיים את הלחימה בה. 

"איראן, רוסיה וארצות הברית מוכנות להפסקת אש. אבל צריכה להיות לגיטימציה בתהליך הזה. לכן ככל שרוסיה ואיראן יתנו יותר מעצמן למען התהליך, כך מהר יותר האלימות תקטן, ואנחנו נוכל לבודד את דאעש ואת ג'בהת אל נוסרה, ולממש את האסטרטגיה שלנו", אמר קרי. "זה עשוי לתת לנו הזדמנות להתחיל את הפסקת האש תוך שלושה, ארבעה או חמישה שבועות".


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה