יום חמישי, 19 בנובמבר 2015

אובמה: רוסיה צריכה להחליט - אסד או סוריה


נשיא ארה"ב אמר שרוסיה ואיראן צריכות להחליט אם הן רוצות לסייע לנשיא הסורי לשמור על כיסאו או להציל את המדינה הסורית על ידי מציאת ממשלה לגיטימית. אסד בראיון לרשת איטלקית: המערב אחראי ללידת דאעש

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר היום (יום ה') שרוסיה ואיראן צריכות להחליט אם הן רוצות לתמוך בנשיא הסורי בשאר אסד או "להציל את המדינה הסורית" על ידי מציאת ממשלה שתזכה ללגיטימציה.
  
הנשיא האמריקני אמר את הדברים במהלך פגישתו עם ראש ממשלת קנדה החדש ג'סטין טרודו במהלך ועידת "הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט" (APEC) במנילה, בירת הפיליפינים.

אובמה אמר שקשה לדמיין את סיומה של מלחמת האזרחים בסוריה מבלי שאסד יעזוב את כיסאו. "השורה התחתונה היא שאני לא צופה מצב שבו נוכל לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה בזמן שאסד נשאר בשלטון", אמר אובמה לכתבים במנילה. "מה שאנחנו עושים עם חברי הקואליציה שלנו זה להכיר בכך שיעברו עוד כמה חודשים עד שהרוסים והאיראנים וחברים בממשלה הסורית ובאליטות השולטות בתוך המשטר יכירו באמיתות שאותן ציינתי".

רוסיה החלה בקמפיין הצבאי בסוריה בסוף ספטמבר וטוענת שהיעד העיקרי לתקיפות האוויריות הוא דאעש, אלא שבאופוזיציה הסורית ובמערב טוענים מנגד שרוב הפצצות הרוסיות פוגעות באופוזיציה המתונה שמתנגדת לשלטון אסד. לדברי אובמה, "אסד לא יכול לזכות מחדש בלגיטימציה". הוא אמר שהמטרה של המאמצים הדיפלומטיים האחרונים היא ליצור מרווח שבסופו של דבר יוביל למעבר שלטון פוליטי במדינה הערבית. עוד אמר אובמה שהפסקת אש בסוריה, אם תושג, לא תקוים על ידי כל הצדדים בסכסוך הדמים במדינה, אבל לפחות תיצור "כיסי רגיעה".

ר"מ קנדה חזר בו: נישאר בקואליציה נגד דאעש

דבריו של אובמה במנילה נאמרו על רקע תקוות האמריקנים שרוסיה תאמץ את הרעיון שסוריה של אחרי המלחמה לא תכלול בתוכה את אסד בשלטון.

ראש הממשלה הקנדי טרודו חזר בו מהבטחת הבחירות שלו, ככל הנראה בעקבות מתקפת הטרור בפריז, ואמר שארצו תישאר בקואליציה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסוריה ובעיראק. הפגישה של טרודו עם אובמה היא הראשונה של השניים מאז שטרודו נבחר לראש ממשלת קנדה בתחילת החודש. "קנדה תמשיך לעשות הרבה מצדה להגן מפגני דאעש", אמר טרודו, שקרא באחרונה לשלוח יועצי צבא נוספים לעיראק כדי לאמן את כוחות הביטחון המקומיים.

אובמה אמר שטרודו הוא "פצצת אנרגיה גדולה" בזירה הפוליטית הקנדית, והוסיף שהוא מקווה שראש הממשלה הקנדי יבקר בתחילת השנה הבאה אצלו בבית הלבן.

מוקדם יותר אמר אסד שהמערב הוא שאחראי ללידתו של דאעש בעקבות המלחמה בעיראק, וכי ארצו לא הייתה הקרקע שעליה צמח ארגון הטרור הסוני. בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה האיטלקית RAI הוסיף הנשיא הסורי כי ג'יהאדיסטים שיוצאים מסוריה לפיגועים כמו אלו שהתרחשו בפריז מסוגלים לעשות זאת "בזכות הסיוע של הטורקים, הסעודים והקטארים".

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס דחק בקהילה הבינלאומית לעשות יותר כדי למגר את ארגון הטרור דאעש בעקבות מתקפת הטרור בפריז, שבה נרצחו 129 בני אדם. בראיון לתחנת הרדיו הצרפתית "פראנס-אינטר" אמר פביוס ש"דאעש הוא מפלצת, אבל אם כל המדינות בעולם לא מסוגלות להילחם ב-30 אלף אנשים (מספר החברים בדאעש), אי אפשר להבין את זה". דאעש קיבל אחריות על הפיגועים בפריז זמן לא רב לאחר הוצאתם לפועל.

מאז מתקפת הטרור בפיז הגבירה צרפת את המתקפות האוויריות נגד דאעש בסוריה, ונשיא צרפת פרנסואה הולנד ייסע בשבוע הבא לוושינגטון ולמוסקבה כדי לדחוף לחיזוק הקואליציה הבינלאומית נגד ארגון הטרור ששולט בשטחים נרחבים בעיראק ובסוריה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה