יום שני, 2 בנובמבר 2015

נשיא ישראל ראובן ריבלין בעצרת: כולנו היינו על הכוונת


נשיא המדינה ראובן ריבלין השתתף בעצרת לציון 20 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין עם מסר "למשתיקים ולמאיימים"

נשיא המדינה ראובן ריבלין השתתף הערב (מוצאי שבת) בעצרת לציון 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין.

 "לפני עשרים שנה עמד כאן הרוצח הארור וכיוון את כוונת האקדח ליצחק רבין. יצחק נפל במערכה- כולנו היינו על הכוונת. מדינת ישראל. הדמוקרטיה הישראלית. החברה הישראלית. התקווה הישראלית. כולנו היינו על הכוונת.

אנחנו מתייצבים כאן היום, יחד, מול הכוונת של אותו הרוצח, מול השנאה והמשטמה של שוליים קיצוניים ואלימים- כדי לומר: לא תוכלו לנו. מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, מדינת ישראל של מגילת העצמאות לא תיפול קורבן- על מזבח האלימות וההפחדה שלכם.

לעולם לא! ולמשתיקים, ולמאיימים, למניפי האגרופים הקפוצים, ליוצרי תמונות הס.ס. למאיימים על חברי וחברות כנסת, שופטים ושופטות, למאיימים על שרים וראשי ממשלות, אני רוצה לומר היום: אנחנו לא מפחדים- מכם. אנחנו לא מפחדים- מכם", אמר ריבלין כשהוא עומד מאחורי הזכוכית המשוריינת.

"דעו לכם, שהעם היושב בישראל הוא עם מפוכח ואמיץ. זהו עם שמחויב לערכי היסוד שלו, גם בתוך מציאות מורכבת ואכזרית. גם בתוך מתקפת הדמים הנוכחית, אל מול טרור נפשע שלא מבחין בין תל אביב לגוש עציון, בין באר שבע לכוכב השחר: הדמוקרטיה הישראלית לא חדלה לגלות את חוסנה, ועל כך ליבנו מלא היום גאווה", אמר.

"בגיל שבו תלמידים מנסים לפענח את סודות המתמטיקה ואת מסתורי התנ"ך, כך אמר יצחק, בגיל שבו פורחות אהבות ראשונות, בגיל שש עשרה, נתנו בידי רובה כדי להגן על חיי- זה לא היה החלום שלי. כך אמר יצחק רבין".

"באין חזון, באין תקווה, באין חלום- יפרע עם. עשרים שנים חלפו, ועדיין. אנחנו עוסקים יותר מדיי בחיטוט בפצעי העבר ופחות מדיי בבניין העתיד. יותר מדיי בתחושת הצדק והעלבון של כל צד, מחנה ומגזר בתוכנו, ופחות מדיי בהבנה ובהקשבה לצד האחר. יותר מדיי בפחד, פחות מדיי בתקווה. אנחנו לא צריכים לפחד. הדמוקרטיה הישראלית איתנה מספיק, אנחנו חזקים ואמיצים מספיק כדי לפתוח לרווחה את שערי הישראליות; כדי שכל קבוצה בתוכנו תיקח חלק שווה בעיצוב דמותה ועתידה של מדינת ישראל.

אנחנו כאן היום, כי יש לנו חלום. כי לצד הוויכוח על הדרך, לצד התקוות והזהויות השונות שלנו, יש לנו גם חלום משותף. יש לנו תקווה ישראלית משותפת. אנחנו אולי מתווכחים על הדרך; אבל אנחנו חולמים יחד, על ישראל שהצדק הוא נר לרגליה; על ישראל שנחושה להמשיך ולצעוד, לאור חזונם של נביאי ישראל. אנחנו אולי מתווכחים על הדרך, אבל אנחנו חולמים יחד, על ישראל שמתנערת מהקיצונות ומהגזענות. על ישראל שבה אנחנו  מקשיבים אחד לשני.  שבה אנחנו לומדים לכבד אחד את השני. מבלי תלות בצבע. במין. במגדר. במוצא. ובשפה. אנחנו מתווכחים על הדרך, אבל אנחנו חולמים יחד- על ישראל שכולנו נרגיש חלק ממנה. על ישראל יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בדיבור אחד.

"אתם העומדים כאן מולי. צעירים וצעירות, נציגי וחניכי תנועות הנוער, מימין ומשמאל, דתיים חרדים וחילונים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים ויהודים- מנהיגים צעירים. המיטב שבארץ הזאת. העובדה שכולנו עומדים כאן יחד הערב, ביוזמתכם ובזכותכם, היא הניצחון שלכם, היא הניצחון שלנו. תנו לצה"ל ולכוחות הביטחון, לשמור על הבית, להגן על הגבולות. אתם- אתם תיאבקו על החלומות שלכם. אתם תיאבקו - על החלום המשותף שלנו. אני רוצה לומר לכם תודה שבאתם לכאן הערב. אני אוהב אתכם", דברי הנשיא.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה