יום שני, 23 בנובמבר 2015

לאחר שנים של קיצוצים בביטחון: אירופה לא מוכנה למלחמה מול דאעש


למרות שבשנה שעברה הסכימו החברות בנאט"ו כי תקציב הביטחון של כל אחת מהן יעמוד על 2% לפחות מהתמ"ג, חלק מהמדינות הגדולות באירופה לא מתקרבות ליעד הזה. גרמניה מוציאה למשל רק 1.2% מהתמ"ג על ביטחון, איטליה מסתפקת ב-1% בלבד

הולכים וגוברים הסיכויים שצרפת ומדינות אחרות באירופה ימצאו עצמן השנה במלחמה קרקעית במזרח התיכון, בעקבות מתקפת הטרור בפריז. אולם שנים של קיצוצים בתקציבי הביטחון של מדינות אירופה ככל הנראה גרמו לכך שהצבאות של מדינות היבשת לא מוכנים ליריב בעייתי כמו תנועת דאעש.

בשנה שעברה הסכימו 28 המדינות החברות בארגון נאט"ו כי תקציב הביטחון של כל אחת מהחברות יעמוד על 2% לפחות מהתמ"ג של כל מדינה. אולם רק חמש מדינות יעמדו ברף הזה השנה: ארה"ב, בריטניה, יוון, אסטוניה ופולין. לעומת זאת, חלק מהמדינות הגדולות ביותר באירופה לא מתקרבות ליעד שנקבע. גרמניה לדוגמה, מוציאה רק 1.2% מהתמ"ג שלה על הביטחון, ואילו איטליה 1% בלבד.

"אלו מדינות שחולקות באחריות ענקית עם ארה"ב ושאר החברות בנאט"ו", אומר ג'ף ראתקה, סגן מנהל התכנית ללימודי אירופה במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים. "כולם מסכימים שיש לפתור את עניין הוצאות הביטחון הנמוכות הללו".

הוצאות הביטחון באירופה נפלו בחדות ב-25 השנים האחרונות מכמה סיבות. ראשית, סיום המלחמה הקרה הובילה ל"דיבידנד שלום" באירופה, בעיקר מכיוון שארה"ב הפכה לשוטרת של העולם מאז התקפות הטרור ב-2001. שנית, אירופה סובלת ממשבר פיסקאלי חמור מאז המשבר הפיננסי של 2008. כך שבעוד שהוצאות הביטחון באירופה נפלו בקרוב ל-30% מאז 1990, ארה"ב נושאת ברוב הנטל ווהוצאות הביטחון שלה עלו מ-55% מכלל ההוצאות של נאט"ו ב-1995 ל-70% כיום, כך על פי הנתונים שאספו במכון קרנגי אירופה.

לעומת המצב במדינות אירופה החברות בנאט"ו, רוסיה הולכת ומתחמשת, זאת על אף הירידה ברובל והקשיים שעומדים בפני כלכלת המדינה. לפי מכון מחקר השלום הבינלאומי של שטוקהולם, מאז 2008 הוצאות הביטחון של רוסיה זינקו ב-50%. לשם השוואה, הוצאות הביטחון של נאט"ו נפלו באותה תקופה ב-11%. מנגד, נראה שלדאעש יש הון נרחב למימון הפעילות שלה במזה"ת והתקפות הטרור. בבלומברג כינו לאחרונה את דאעש "ארגון הטרור העשיר ביותר המוכר בעולם". ההון הזה נובע ממאגרי נפט שעליהם השתלט הארגון וכן ממאות מיליונים שהארגון מרוויח מחטיפות, הברחות ופעולות לא חוקיות אחרות.

בינתיים באירופה: בשבוע שעבר ביטל נשיא צרפת פרנסואה הולנד קיצוץ מתוכנן בתקציב הביטחון, ובאירופה מתגברים המאמצים לחבור לרוסיה למאמץ מלחמתי משותף נגד דאעש. "בהחלט יש צורך בתמיכה", אומר ראתקה. "צרפת לא יכולה לעשות זאת לבד". עד לא מזמן נאט"ו מילא את החלל הזה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה