יום שני, 2 בנובמבר 2015

ארה"ב וברית נאט"ו נערכות לעימות הבא מול רוסיה


בשבוע הבא יסתיים תרגיל ענק שביצעו מדינות המערב, שתרגל מספר תרחישים אפשריים של פלישה רוסית למדינה נוספת. אחרי הכישלון בחצי האי קרים, בוושינגטון ובאירופה חוששים מפני סיפוח רוסי נוסף. "עלינו להפגין כוח כדי להרתיע את האוייב"

המערב נערך למשבר "קרים" הבא: ארה"ב ובעלות בריתה באירופה מתכננות לחזק את נוכחותן במזרח היבשת, בניסיון לשלוח מסר חריף לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כך מפרסם היום (א') האתר "פוליטיקו". תמרוני ענק ביבשת והגברת שיתוף הפעולה הצבאי בין ארה"ב למדינות המערב הם רק חלק מהניסיון להרתיע את הנשיא מפוטין מפני סיפוח חלקי של מדינה נוספת. 

בישיבת פסגה של צמרת הצבא האמריקאי וגנרלים בכירים מ-38 מדינות אירופאיות שהתקיימה בימים האחרונים, חזרה האבחנה כי המערב ורוסיה שבו לשנות השמונים, כשבעלות הברית התמודדו עם נוכחותם של טנקים סובייטים במרכז אירופה. הוועידה כונסה לרגל סיום תרגיל "צומת הקלשון", אחד מהתמרונים הגדולים שביצעה הברית הצפון אטלנטית בעשורים האחרונים. 

התרחיש שבו עסק האימון כלל את הקצפתם של 36,000 לוחמים שנאלצו להתמודד עם פלישה דימיונית של מדינה עויינת לחבל ארץ פיקטיבי בשם Ceresia. לוחמי נאט"ו התמודדו עם טקטיקות לוחמה שמזכירות את התנהלות הצבא הרוסי באוקראינה. המבצע שצפוי להסתיים בשבוע הבא, התנהל במקביל בספרד, פורטוגל, איטליה ובמימי האוקיינוס האטלנטי, והוא כלל שימוש בצוללות, מטוסי קרב ונחתות. 

האימון נועד להגביר את מוכנותה של הברית הצבאית שהוקמה לאחר מלחמת העולם השניה, וזאת לאור הדאגה מהעלייה בכוחה של רוסיה. האמריקאים ובעלי בריתם נחושים להיערך לקראת פלישה רוסית נוספת, אם תתרחש, בניגוד לרמת המוכנות הנמוכה שלהם עם סיפוח חצי האי קרים. 

סיבה נוספת לביצוע תרגיל הענק נעוצה ברצון של מדינות המערב להרתיע את פוטין מפני מהלך דומה ולסכלו מבעוד מועד. "כדי להרתיע אוייב, אתה צריך להראות לו את היכולות שלך. הוא צריך לראות את זה ולהריח את זה, מהחדשות, מהאימונים ומוועידות כמו זו שאנחנו עושים כאן", כך אמר הגנרל האמריקאי הבכיר מארק מיליי לפוליטיקו. 

מיליי הוא השותף פעיל לוועידה השנתית של צבאו תאירופה – אירוע בין יומיים במהלכו גנרלים ממדינות מרוחקות כמו ליטא ואיטליה דנים באסטרטגיה ובשיתוף הפעולה ביניהם. האמריקאים חוששים כי רוסיה לוטשת עיניים גם למדיניות הבלטיות, ליטא, לטביה ואסטוניה, וחוששים מפני חזרת תקדים חצי האי קרים. 

מה שמקשה על בניית ההרתעה מול המעצמה הרוסית הוא המחסור בתקציב. גורמים בצבא ארה"ב אמרו כי בשל הקיצוצים בכוח האדם שלהם, הם משקיעים זמן רב בניסיון לגרום ל-30,000 הלוחמים האמריקאים שנמצאים באירופה, להיראות כמו 300,000. "אנחנו אמורים להפגין כוח, אבל בוא נהיה כנים, אנחנו לא כל כך חזקים כאן. ברור שנאט"ו אינה חזקה כמו שהיא הייתה בעבר או כמו שהיא צריכה להיות", כך אמר איוו דלדר, נציג ארה"ב לשעבר בנאט"ו. הוא הוסיף כי הברית האטלנטית עדיין חזקה יותר מרוסיה ותוכל להדוף מתקפה רוסית עתידית. 

הגנרל מיליי הוסיף כי הפנטגון בוחן את הגדלת התקציב של כוחות צבא ארה"ב באירופה, והוסיף כי אסור לטעות בכוחה של הברית המערבית. "אנחנו לא צריכים לפרוש כוחות כמו בזמן המלחמה הקרה. אבל עלינו לוודא שיש לנו יכולות מספיקות כדי להרתיע תוקפנות רוסית". 

מדובר במשחק כוחות עדין, משום שאמריקאים חוששים מפני התגרות בנשיא פוטין. הרוסים נהנים ממספר יתרונות בולטים: יכולות תקיפה אלקטרוניות הזוכות להערכה גם במערב, והיכולת לשנע כוחות גדולים במהירות גדולה יחסית לאזורי עימות פוטנציאליים. בנוסף חלק מהמדינות החברות בנאט"ו מעדיפות להתמקד במשבר הפליטים שלהן ולא בפלישה היפותטית לאחת מהמדינות הבלטיות (החברות כולן בנאט"ו). 

הכניסה של רוסיה לסוריה מספקת אף היא עדות נוספת למדיניות החוץ התוקפנית של הנשיא פוטין. במערב חוששים במיוחד מהשימוש שעושים הרוסים בטכניקות סיפוח זוחלות, המסתמכות על מיעוט מקומי בדלני, דבר שעשוי לתפוס את נאט"ו לא מוכנה. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה