יום שלישי, 3 בנובמבר 2015

רוסיה: מכינים החוזה לאספקת טילי s-300 לאיראן


סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה כי יצואנית הנשק "רוסובורונאקספורט" השייכת לממשלה מכינה את המסמך, שבעקבותיו תסופק מערכת הטילים המשודרגת לטהרן. בתוך כך, ראש תוכנית הגרעין של איראן אמר כי השבתת הצנטריפוגות החלה

רוסיה מכינה את החוזה לאספקת מערכת טילי S-300 לאיראן. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה על כך היום (יום ב') מפי יצואנית הנשק הרוסית "רוסובורונאקספורט", חברה השייכת לממשלת רוסיה. 

באמצע אוגוסט הודיע שר ההגנה האיראני חוסיין דקהאן כי מוסקבה וטהרן עומדות לפני חתימה על ההסכם למסירת מערכת הטילים, במקביל לביקורו של שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בבירת רוסיה. 

ביולי אמר פקיד ממשל במוסקבה כי ארצו משדרגת את מערכת הטילים לקראת העברתה לרפובליקה האיסלאמית. "איראן ביקשה באופן מיוחד את המערכת הזאת", אמר אז ולדימיר קוזחין, יועץ נשיאותי לסחר בנשק. הוא הסביר כי הסיבה לשדרוג הוא הזמן הרב שעבר מאז חתימת ההסכם הראשוני בין שתי המדינות. 

ב-2010 השעתה מוסקבה את ההסכם שעליו חתמו שתי המדינות עקב הסנקציות שהטיל האו"ם על טהרן בעקבות תוכניתה הגרעינית. ואולם, באפריל, אחרי החתימה על הסכם המסגרת בין איראן למעצמות – שסלל את הדרך להשגת ההסכם הסופי ביולי – חזר בו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מהשעיית ההסכם, והעסקה יצאה לדרך. 

הקשרים הצבאיים בין איראן לרוסיה התחזקו בחודשים האחרונים, בייחוד סביב הסיוע שמעניקות שתי המדינות לבעל בריתן המשותף, נשיא סוריה בשאר אסד, במלחמתו נגד המורדים הסונים בארצו. מפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, ביקר בקיץ במוסקבה, במהלך שהעיד על ההתקרבות. בשבועות האחרונים מפציצה רוסיה את המורדים הסורים מהאוויר, בעוד כוח איראני מתוגבר מסייע לצבא אסד על הקרקע.  

בתוך כך, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי, אמר היום כי ארצו החלה להשבית סרכזות (צנטריפוגות) במסגרת יישומו של הסכם הגרעין. "אנו מקווים כי בתוך חודשיים נוכל להשלים את מחויבותנו", אמר סאלחי במהלך ביקור ביפן. בריאיון לערוץ ציבורי במדינה הוא אמר כי חשוב שיהיה איזון ביישום ההסכם. הוא התייחס בכך לדרישתה של טהרן לבטל את הסנקציות נגדה באופן מיידי. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה