יום רביעי, 2 בדצמבר 2015

האיחוד האירופי תקלוט חצי מיליון פליטים סורים מטורקיה


ראש ממשלת הונגריה, מהמתנגדים החריפים לקבלת מהגרים, אמר כי אנקרה וברלין מגבשות הסכם שיביא לאירופה 400 עד 500 אלף סורים, ש"יחולקו" בין מדינות היבשת. "הלחץ עלינו יהיה כבד", הוא הזהיר, והבהיר כי בודפשט לא תסכים לכך

האיחוד האירופי וטורקיה עשויים להודיע עוד השבוע על הסכם שבמסגרתו תקלוט היבשת 400 עד 500 אלף פליטים סורים השוהים כעת בטורקיה – כך אמר היום (יום ד') ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. אורבן הוא מהמתנגדים החריפים ביותר לקליטת פליטים ומהגרים, ולאחרונה הקים גדר לאורך הגבול הדרומי עם סרביה על מנת להדוף את שטף ההגירה. 

בפגישה עם מנהיגים הונגרים בבירה בודפשט אמר אורבן כי הוא צופה לחץ כבד מצד אירופה – זו תנסה לדבריו לכפות על מדינות היבשת לשאת בנטל ולקלוט מכסה מחייבת של פליטים. לדבריו, ארצו אינה יכולה להסכים לכך.

אורבן ציין כי הרעיון המדובר הוצג בפסגה של האיחוד האירופי שנערכה לאחרונה במלטה, אולם בהמשך הוא נזנח ולא נכלל בהסכם ההיסטורי שנחתם עם טורקיה ביום ראשון בבריסל משום שלא הושגה תמיכה מספקת. 

"הנושא (של יישוב הפליטים באירופה) יהיה תפוח אדמה לוהט בתקופה הקרובה משום שגם אם ישמרו על כך בסוד, מישהו איפשהו – אני חושב שבברלין השבוע – יודיע כי 400 עד 500 אלף פליטים סורים יובאו ישירות מטורקיה לאירופה", אמר אורבן, והזהיר כי "ההפתעה המסוכנת הזאת עדיין ממתינה לאירופאים". 

המנהיג ההונגרי רמז כי גרמניה היא שמגבשת את ההסכם והעריך כי הוא יהיה סביבו שיח פוליטי באירופה בימים ובשבועות הקרובים. "הלחץ עלינו יהיה כבד", הוא התריע, באומרו כי אותו לחץ יופעל גם על פולין, סלובקיה וצ'כיה – כולן מתנגדות לקלוט פליטים ומהגרים.  

"יבשרו לנו כי ברגע שההסכם הושג על ידי גורמים מסוימים – כדי למנוע תסבוכת דיפלומטית לא אומר לכם באיזו מדינה ברלין נמצאת – עלינו לא רק להביא את האנשים האלה (הפליטים) לאירופה, אלא גם לחלק אותם בינינו, כחובה", אמר אורבן, והוסיף כי הוא יפגין עמדה קשוחה נגד המהלך. 

בראשית השבוע חתמו אנקרה והאיחוד האירופי על הסכם שלפיו טורקיה תקבל שלושה מיליארד אירו תמורת צעדים שתנקוט לבלום את תנועת הפליטים ומהגרים ממנה אל אירופה. מלבד סכום הכסף, הובטח לה כי אירופה תקדם את צירופה לאיחוד וכן הקלות על אזרחיה המבקשים להיכנס ליבשת.  

בתוך כך, סלובקיה הגישה היום תביעה לבית הדין של האיחוד האירופי נגד התוכנית לפזר בין מדינות היבשת 160 אלף מבקשי מקלט בהתאם למכסות מחייבות. "סלובקיה הגישה תביעה רשמית נגד מועצת האיחוד האירופי לבית הדין העליון בלוקסמבורג", אמר ראש הממשלה רוברט פיצו בנוגע לתוכנית, שעליה הוחלט בספטמבר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה