יום שלישי, 29 בדצמבר 2015

ברקע הסכסוך עם רוסיה, ארדואן הגיע לביקור אסטרטגי בסעודיה


נשיא טורקיה תקף את מוסקבה על תמיכתה באסד, "שרצח ללא רחמים 400 אלף איש", בטרם פגש את המלך סלמאן שעמו ידון בהעמקת היחסים בין המדינות. "אי אפשר להתקדם עם תמיכה במשטר שרצח חפים מפשע"

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, האשים היום (שלישי) את נשיא סוריה בשאר אסד ברצח "ללא רחמים" של 400 אלף בני אדם, וכן ביקר את רוסיה על כך שהיא תומכת בו. ארדואן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שנערכה לפני צאתו לערב הסעודית, שם ידון על המלחמה המשותפת בטרור בסוריה ועל שיתוף הפעולה בתחום האנרגיה.

"אי אפשר להתקדם באמצעות תמיכה במשטר שהרג ללא רחמים כל כך הרבה חפים מפשע באמצעות נשק קונבנציונלי וכימי", אמר ארדואן. הוא אף האשים מדינות מסוימות בהוספת "שמן למדורה" בשל תמיכתן בלוחמים הכורדים בסוריה, שאותם מתעקשת אנקרה להגדיר טרוריסטים בשל קשריהם למחתרת ה-PKK, הפועלת בדרום-מזרח טורקיה.

ארדואן צפוי להיפגש עם סלמאן מלך ערב הסעודית ולדון עמו במלחמה בסוריה, שם מגבות שתי המדינות הסוניות את המורדים בשלטונו של אסד. בנוסף לכך, אנקרה מחפשת חלופות לאספקת אנרגיה בעקבות המשבר שפרץ עם מוסקבה סביב הפלת המפציץ הרוסי בחודש שעבר.

נשיא טורקיה אף התייחס לדברים שהשמיע השבוע מנהיג המפלגה הפרו-כורדית ואמר כי מפלגתו "תקבל שיעור" על כך מהעם ומהחוק. סלהאטין דמירטאש קרא השבוע לאוטונומיה נרחבת יותר עבור הכורדים בטורקיה ובעקבות זאת נפתחה נגדו חקירה. "מנהיג מסוים דיבר שטויות ומה שהוא עשה זאת פרובוקציה ובגידה ברורה", זעם ארדואן.

דמירטאש השתתף בכנס של ארגונים כורדיים, שבו הם קראו להרחבת סמכויותיהם. מנהיג המפלגה הפרו-כורדית אמר כי במאה הקרובה צפויה לקום מדינה כורדית עצמאית. ממשלת טורקיה מתנגדת נחרצות לכך והיא מנהלת בחודשים האחרונים קרבות עזים עם לוחמי ה-PKK בדרום-מזרח המדינה ובצפון עיראק. בשבועיים האחרונים אף פתח הצבא במבצע נרחב במעוזי הכורדים באזור ולפי הנתונים שמסר נהרגו 210 חמושים בפעילות המתמשכת. באנקרה מכחישים את טענות המפלגה הפרו-כורדית שלפיהן גם אזרחים רבים נהרגו במהלך הקרבות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה