יום שלישי, 12 בינואר 2016

שר הביטחון הרוסי: רוסיה תציב גדודים גרעיניים חדשים


על רקע המלחמה בסוריה ואוקראינה ועימותים מול ארצות הברית ומערב אירופה, הודיע שר הביטחון הרוסי כי הצבא יציב שלוש חטיבות חדשות במערב המדינה, בהם חמישה גדודי טילים גרעיניים

  שר הביטחון הרוסי סרגיי שוייגו הודיע היום (ג') כי יציבו שלוש חטיבות צבאיות חדשות, בתוכן 5 גדודי טילים גרעיניים אסטרטגיים, במערב במדינה. שוייגו לא הסביר מדוע יוצבו החטיבות החדשות, אך אמר כי מדובר יהיה באחת המשימות החשובות ביותר של משרד הביטחון הרוסי השנה. 

"המאמץ העיקרי שלנו הוא לחזק את הפוטנציאל של הכוחות הגרעינים האסטרטגיים שלנו ולהגשים את התכנית הגנת החלל הרוסית", הוסיף ואמר כי "חמישה גדודי רקטות, מצוידים במכלולי טילים מודרניים, יכנסו לשירות פעיל ב-2016". שוייגו ציין כי "יש לשפר את התשתיות התומכות בכוחות גרעיניים", בדגש על צוללת גרעיניות ומתקנים גרעיניים ארוכי טווח. 

דבריו של שויגו מגיעים על רקע מלחמות שמנהלת רוסיה בסוריה ובאוקראינה, וכן עימותים מתוקשרים מול ארצות הברית ומדינות מערב אירופה. בשנה החולפת עלה חשש כבד מפני התחמשות גרעינית מחודשת בדומה למה שהתרחש בזמן המלחמה הקרה, והמהלך האחרון של רוסיה אכן מרמז על התחמשות נוספת במדינה. 

בדצמבר האחרון נחשפו מסמכים סודיים בטלוויזיה הרוסית, בהם נראים תרשימים ומידע רב על מערכות נשק גרעיני חדישות שרוסיה מפתחת. בפגישת עבודה עם בכירי הצבא הרוסי צולמו הבכירים כשהם בוחנים מערכת שכוללת טילי טורפדו בעלי ראש נפץ גרעיני שאמורים להיות מוצבים על צוללות רוסיות, ועל פי הכתוב במסמך שנחשף בטעות "מערכות הטורפדו הגרעיני אמורות להשמיד רכיבים חיוניים לכלכלת האוייב על קו החוף שלו, ולהפוך את כל האזור מסביב לבעל זיהום רדיואקטיבי גבוה שימנע כל פעילות צבאית או כלכלית לתקופה ארוכה מאוד". במהלך הכתבה הוצגו עוד מספר מסמכים מסווגים, אלא שאלו טושטשו בהצלחה. 

ביוני האחרון איימה לונדון כי תציב על אדמתה טילים גרעיניים נגד רוסיה, זאת במסגרת המתח הגואה בין שתי המדינות. שר החוץ הבריטי פיליפ המונד אמר כי ישנם "סימנים מדאיגים" לפעילות של כוחות הצבא הרוסיים, וציין כי ממשלתו שוקלת את נקודות החיוב והשלילה של הצבת נשקים אמריקאים לטווחים בינוניים על אדמת האי האירופי. 

הוא הוסיף כי "אין סימנים ברורים" למתקפה מיידית מצד הקרמלין על אוקראינה, אבל אמר גם כי הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין "שומר על כל האפשרויות פתוחות". לצד זאת, המונד הזהיר מפני "התגרות לא הכרחית" מול רוסיה, לאחר שהסביר כי מדינת הענק "חשה מוקפת ונתונה תחת מתקפה". 

שלושה חודשים קודם לכן איים הקרמלין להשתמש בנשק גרעיני נגד ספינות קרב של דנמרק במידה וקופנהגן תצטרף לברית 'מגן ההגנה' של נאט"ו. השגריר הרוסי במדינה, מיכאיל ונין, אמר לעיתון "ג'ילנדס פוסטן", כי צעד נוסף לקראת אינטגרציה עם הברית המערבית ייתפס ברוסיה "כאיום", וציין כי במקרה כזה תיאלץ קופנהגן "לעמוד בפני ההשלכות של המעשה". 

לדברי השגריר, "אני לא חושב שהדנים מבינים לחלוטין את ההשלכות של ההצטרפות למערכת הטילים 'מגן ההגנה' בהובלת ארה"ב. אם הדבר הזה יקרה, ספינות הקרב הדניות יהיו מטרה לטילים גרעיניים רוסיים". 

שר ההגנה האמריקאי לשעבר ויליאם פרי, התבטא בסוף השבוע האחרון בהקשר לניסוי הגרעיני של צפון קוריאה, ואמר כי, "ההסתברות של אסון גרעיני גבוהה יותר מאשר בזמן המלחמה הקרה", וכי יתכן עימות גרעיני בין ארצות הברית לרוסיה. 

החשש הוא כי הן בשל טעות כלשהי או כתוצאה מתקיפה מכוונת, עלולים ארה"ב ורוסיה לפתוח במלחמה גרעינית. לנשיא ארה"ב ברק אובמה יהיו פחות מ-30 דקות להחליט האם נתוני הלוויין מראים על מתקפת טילים נכנסת. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה