יום שישי, 22 בינואר 2016

שופט בריטי קבע כי הסוכן לשעבר אלכסדר ליטוויננקו הורעל בהוראתו של פוטין


אלכסנדר ליטבננקו בבית החולים בבריטניה צילום: גטי אימג'ס

שופט בריטי קבע כי הסוכן לשעבר אלכסדר ליטוויננקו שהורעל ב-2006 נרצח בהוראתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בין המרעילים: מחוקק בפרלמנט הרוסי. שני המתנקשים מכחישים מעורבות בפרשה

ועדת חקירה בראשות שופט בריטי קבעה כי ישנה סבירות גבוהה שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישר את רציחתו של סוכן ה-KGB לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו, שהורעל בלונדון ב-2006, על ידי סוכנים רוסים. 

ליטוויננקו, בן 43, מבקר חריף של פוטין שנמלט מרוסיה שש שנים לפני הירצחו, מת לאחר ששתה תה ירוק שטובל ברעל רדיואקטיבי במלון בלונדון. כשהיה על ערש דווי, אמר ליטוויננקו כי הרוסים הם שנתנו את ההוראה לרצוח אותו, בהוראה ישירה מטעם פוטין. 

המרעילים, כך על פי הדו"ח של השופט הבכיר רוברט אוון, היו אנדריי לוגווי, שומר ראש לשעבר בסוכנות הביון החשאית של רוסיה, שהפך למחוקק במדינה, ודמיטרי קווטון. שני הגברים הכחישו מעורבות, ובתגובה ראשונה של לוגווי אמר הבכיר הרוסי כי מדובר ב"אבסורד". 

"כשלוקחים את כל הראיות הזמינות, אני מוצא שהפעולה אושרה על ידי הנשיא פוטין", נאמר בהודעה שפורסמה בשם השופט. "אני מאמין כי בעקבות ההוראה נרצח ליטוויננקו". בתגובה מסרו במשרד החוץ הרוסי כי מדובר בהחלטה פוליטית. "צר לנו שהפכו מקרה פלילי לפוליטי והעכירו את הקשרים בין שתי המדינות. התהליך לא היה שקוף לצד הרוסי או לציבור, והחומרים נבדקו בדלתיים סגורות באמתלה שמדובר בסוד". התוצאה הסופית הייתה "תהליך שנבע ממוטיבציה פוליטית אטומה". 

מחוץ לבית המשפט העליון, שם התרחשה הדרמה הבוקר, קראה אשתו של ליטוויננקו, מרינה, להטיל סנקציות על רוסיה. "אני קוראת להטלת סנקציות כלכליות ממוקדות ואיסור נסיעה לרוסיה נגד פוטין", אמרה. 

ליטוויננקו, סגן אלוף בארגון הביון הרוסי, החל את שירותו בארגון ה-KGB ב-1988, ושירת בתפקידי ריגול עד 1991. לאחר מכן התמחה בלוחמה בטרור ופשיעה מאורגנת בארגון FSB והשתתף בלחימה בעימותים שונים של ברית המועצות ורוסיה. ב-1998 כינס מסיבת עיתונאים בו האשים את מפקדיו בהוראה לרצוח את בוריס ברזובסקי, מ"מ המזכיר במועצת הביטחון הרוסי, וקיבלו איומים על חייהם בשל סירובם לרצוח אותו. כשבועיים לאחר מכן טען כי ניסו להתנקש בחייו סמוך לביתו. 

בשנתיים הבאות הואשם שוב ושוב באשמות שונות, אך זוכה. בהמשך הוא אולץ לחתום על צו איסור יציאה מרוסיה, אך נמלט לטורקיה ומשם המשיך לבריטניה, שם קיבל מקלט מדיני ב-2000 והפך לאזרח בריטי שש שנים מאוחר יותר. בנובמבר 2006 דיווח ליטוויננקו כי נפגש עם מכר ישן ועם אדם נוסף, שהציעו לו לשתות תה. כשחזר הביתה הוא הרגיש ברע, וחשד כי הורעל. הוא ביצע שטיפת קיבה בעצמו והתפנה לבית החולים, שם נפטר כתוצאה מהתקף לב בעקבות הרעל. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה