יום שלישי, 26 בינואר 2016

האם הסוד השמור של ממשלת ארה"ב ייחשף בעקבות נפילת מחירי הנפט?


רק לקומץ פקידים במשרד האוצר ובבנק הפדרלי יש תמונה ברורה - עבור כל אחד אחר, מדובר במשחק ניחושים

זהו סוד של שוק האג"ח הממשלתיות העצום בארה"ב, שריד לעידן של מחסור בנפט ופטרו־דולרים: בכמה אג"ח אמריקאיות מחזיקה סעודיה?

אבל כעת השאלה הזאת — שלא התקבלה עליה תשובה מאז שנות ה–70, בשל איפול יוצא דופן שהטיל עליה משרד האוצר של ארה"ב — יוצאת לאור. זאת מכיוון שסעודיה נדחקת לפינה בשל צניחת מחירי הנפט ומלחמות יקרות.

רק בשנה האחרונה, סעודיה שרפה כ–100 מיליארד דולר של יתרות מט"ח כדי לפצות על הגירעון התקציבי הגדול ביותר שלה זה 25 שנה. לראשונה סעודיה שוקלת גם למכור חלק מהיהלום שבכתר — חברת הנפט הממשלתית סעודי ארמקו. סימני הלחץ האלה מעוררים חששות בנוגע למעמדה החריג של סעודיה בשוק האג"ח הגדול והחשוב ביותר בעולם.

אם סעודיה מוכרת עתה חלק מאחזקות האג"ח האמריקאיות שלה, שלפי הערכות הן מהגדולות בעולם, כדי לגייס דולרים חיוניים, זהו סיכון גדול לארה"ב ולאג"ח שלה. ואולם יש אפשרות שסעודיה דווקא קונה אג"ח משום שהיא מחפשת מקלט בטוח בטלטלה הפיננסית האחרונה.

משרד האוצר האמריקאי מעולם לא חשף את היקף אחזקות האג"ח של סעודיה, בעלת ברית ותיקה שלה במזרח התיכון הבלתי־יציב. אחזקותיה נמנות בתוך קבוצה הכוללת את 14 החברות האחרות בקרטל אופ"ק, ובהן גם כוויית, איחוד האמירויות וניגריה. לגבי יותר מ–100 מדינות אחרות, מסין ועד לוותיקן, משרד האוצר מספק נתונים מדויקים של כמה אג"ח אמריקאיות כל אחת מהן מחזיקה בנפרד.

"זה מדהים שהם עדיין עושים את זה", אמר אדווין טרומן, שכיהן כתת־שר האוצר ליחסים בינלאומיים במהלך שנות ה–90 וכיום הוא עמית בכיר במכון פיטרסון לכלכלה עולמית בוושינגטון. מאחר שהיחסים היו לא יציבים, והאמריקאים היו זקוקים לנפט הסעודי, משרד האוצר "לא רצה לפגוע באופ"ק, אבל כיום קשה לתת הצדקה להתייחסות כזו", אמר.

מלבד הממלכה הסעודית עצמה, רק לקומץ פקידים במשרד האוצר ואלה בבנק הפדרלי שהרכיבו את הנתונים יש תמונה ברורה של אחזקות האג"ח של סעודיה בארה"ב ועל גודלן. עבור כל אחד אחר, מדובר במשחק ניחושים.

ההסדר המיוחד, שנוצר מתוך טלטלת מחירי הנפט ב–1973 בעקבות החרם הערבי, הוא רק ויתור אחד מני רבים שממשלים אמריקאים עשו כדי לשמר את היחסים האסטרטגיים של ארה"ב עם משפחת המלוכה הסעודית — ואת הגישה ליתרות הנפט של הממלכה.

ההסדר הורחב לקבוצה של 12 מדינות נוספות, כולן מאפריקה או המזרח התיכון. בהתבסס על נתונים שפורסמו השבוע, הקבוצה הזאת קיצצה את האחזקות שלה בכמה מיליארדי דולרים מאז מארס ומחזיקה ב–289 מיליארד דולר מאז נובמבר.

מכיוון שאחזקותיה מוערכות כגדולות ביותר, המהלכים של סעודיה ספגו ביקורת, בייחוד בזמן שבנקים מרכזיים אחרים בשווקים מתעוררים מכרו אג"ח כדי לגייס כסף ולהגן על המטבע שלהן.

לפי נתוני הבנק המרכזי של סעודיה (SAMA), היתרות המוחזקות באג"ח של מדינות זרות נפלו בסכום שיא — 108 מיליארד דולר ב–2015, והן מסתכמות ב–423 מיליארד דולר, נכון לנובמבר 2015.

SAMA אינו בנק מרכזי טיפוסי משום שהוא מתנהג כמו קרן הון ממשלתית, אמר חאליד אלסויילם, לשעבר ראש חטיבת ההשקעות של SAMA. ככזה, הוא שואף לתשואות גבוהות יותר כמגן מול הנפילה בהכנסות הנפט ומשקיע בשורה רחבה של נכסים מסוכנים, מה שמסביר מדוע רק באחרונה הוא התחיל לנהוג יותר בשקיפות, לדברי אלסויילם.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה