יום שלישי, 5 בינואר 2016

גרמניה מפתחת מכונה להפקת אנרגיה נקיה ובלתי מוגבלת


סביר להניח שהידיעה הזו לא תפתח מהדורות חדשות וחבל משום שהיא מבשרת על צעד ענק לקראת הפקת אנרגיה נקיה ובלתי מוגבלת באמצעות היתוך גרעיני במקום גז ופחם.

פיזיקאים בגרמניה הכריזו שהם החלו להפעיל את אחת המכונות הגדולות בעולם להיתוך גרעיני והיא מסוגלת להכיל פלזמה לוהטת בתוך שדה מגנטי.

הכור ברוחב 16 מטרים קרוי Wendelstein 7-X והוא מכשיר היתוך גרעיני מסוג Stellerator. 

ההתקן נבנה במשך 19 שנים ואתמול סוף סוף הוא החל לפעול.אמנם, בעולם פועלות תחנות כוח גרעיניות רבות שמפיקות אנרגיה באמצעות ביקוע גרעיני - פירוק של יסודות רדיואקטיביים ליסודות אחרים ושיחרור אנרגיית חום רבה בתהליך. עם זאת, בתהליך נעשה לרוב שימוש באורניום, משאב מתכלה בטבע וגם פוטנציאל הרס סביבתי ובריאותי של פליטת קרינה רדיו אקטיבית כפי שההיסטוריה מוכיחה היטב. 

שיטה אלטרנטיבית לנצל אנרגיה גרעינית היא באמצעות היתוך גרעיני, תהליך בטוח לחלוטין שלא כרוך בהפקת מים רדיואקטיבים.

בתהליך זה מחוממים גזים בעלי מספר אטומי נמוך כמו הליום או מימן לטמפרטורות גבוהות באמצעות לייזר עד כדי 100,00,000 מעלות, כאשר החום העצום גורם לגרעיני האטומים להתמזג יחד בגלל מגנטים רבי עולמה ונוצר ההיתוך תוך פליטת כמויות עצומות של אנרגיה.

בעולם קיימים שני סוגים של כורי היתוך: Tokomaks ו-Stellerators, אשר ההבדל העיקרי ביניהם הוא אופן סידור המגנטים. כורי Tokomaks נחשבים לקלים יותר לייצור ומפיקים פלזמה באיכות גבוהה יותר מה-Stellerator אך השניים נחשבים יותר קלים לתפעול ולתחזוק.

כ-45 כורים מהסוג הראשון פעילים היום, אך מהסוג השני ישנם בודדים שפעלו עד היום בהיקף קטן. החסרון הגדול של הטוקומקים הוא ביכולת שלהם להחזיק בפלזמה לכל היותר במשך 6 דקות ו-30 שניות, לא מספיק כדי להפיק אנרגיה משמעותית. הסטלרייטורים, לעומתם, יכולים להחזיק פלזמה למשך 30 דקות בכל זמן, מה שמבטיח ייצור אנרגיה בהיקפים גדולים בהרבה.

ב-10 בדצבר מכון מקס פלנק לפיזיקת פלזמה צייץ את התמונה המדהימה הזו של הפלזמה הראשונה שהפיקה המכונה. הכור תומך בהפקה וייצור של פזלמה בחום של 100 מיליון מעלות צלזיוס.

הסיבה לכך שמדענים כל כך נרגשים מהחדשות האלה היא הפוטנציאל בהפקת כמות כמעט בלתי מוגבלת של אנרגיה ממי מלח. 

המשימה הבאה של החוקרים תהיה להגדיל את פרק הזמן של הטענת פלזמת ההליום עד 30 דקות. בחודש ינואר החוקרים ינסו להפיק פלזמה ממימן, שיכול לשמש לייצור אנרגיה במכונת ההיתוך הגרעיני.

חשוב לציין כי המטרה של W7-X מעולם לא הייתה להפיק אנרגיה. ההתקן הזה נבנה לצורכי מחקר כדי להוכיח שהקונספט פועל. אם כל המטרות של הניסוי יושגו בהצלחה, השלב הבא יהיה לבנות סטלרטורים בהיקף מסחרי, שעשויים לשנות את העולם ולפטור אותו לתמיד מהתלות בדלקי מאובנים מזהמים. 

אפשר לקפוץ קדימה ל-23:30 בסרטון כדי לראות מדענים מתלהבים. מאוד מרגש! אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה