יום שישי, 8 בינואר 2016

רוסיה תשלם פיצויים לפעיל זכויות אדם יהודי


ביהמ"ש האירופי לזכויות אדם הורה לרוסיה לשלם 35 אלף יורו לפעיל זכויות אדם שנעצר בהפגנה נגד פוטין. האם הוא יקבל את הפיצויים?

בית המשפט האירופי לזכויות אדם הורה לשלטונות רוסיה לשלם 35 אלף יורו ליבגני פרומקין, פעיל זכויות אדם מפורסם שנעצר במהלך הפגנה נגד הנשיא פוטין, לאחר שהשופטים קבעו כי זכויותיו הופרו.

בחודש מאי 2012 נעצר פרומקין בן ה-53 במהלך הפגנה במוסקבה נגד השבעתו של פוטין לנשיא רוסיה. פרומקין, אחד ממייסדי התנועה למען דמוקרטיה ברוסיה לאחר נפילת הקומוניזם, נלקח למעצר מנהלי של 15 ימים בטענה כי לא ציית להוראות המשטרה להתפנות מהמקום.

לאחר שחרורו החליט פרומקין להגיש תביעה בבית המשפט לזכויות אדם בשטרסבורג, צרפת, בטענה כי המעצר המנהלי היה מנוגד לחוק. לאחר שלוש שנות דיונים קיבל בית המשפט האירופי את טענותיו של פרומקין והורה לשלטונות רוסיה לשלם לו פיצויים בסך 35 אלף דולר. השופטים קבעו כי המעצר הפר את זכותו של פרומקין למשפט הוגן ופגע בכבודו ובזכויותיו כאדם.

אלא שלמרות הפסיקה, הסיכויים שפרומקין יקבל את הפיצויים הם נמוכים במיוחד. לפני מספר שבועות העבירו חברי הפרלמנט הרוסי הצעת חוק הקובעת כי פסיקות בתי המשפט ברוסיה גוברות על פסיקות של בתי המשפט האירופיים, מהלך שמבקרים רבים של רוסיה טוענים כי למעשה מבטל את חתימתה של רוסיה על האמנה האירופית לזכויות אדם.

חברי הפרלמנט הרוסי העבירו את החוק לאחר שלטענתם בתי המשפט האירופיים נוהגים לפסוק נגד רוסיה באופן לא הוגן.

בראיונות שהעניק לתקשורת הרוסית בשנים האחרונות דחק פרומקין באזרחי רוסיה להילחם בשלטונו "הלא דמוקרטי" של פוטין ונחשב לאחד המבקרים החריפים ביותר של נשיא רוסיה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה