יום שישי, 25 במרץ 2016

רוסיה: טייסת אוקראינית הורשעה בהרג עיתונאים


נדז'דה סבצ'נקו הואשמה כי הורתה לירות פגז שהרג שני עיתונאים מהטלוויזיה הממלכתית הרוסית בשיאה של המלחמה. התביעה דורשת לגזור עליה 23 שנות מאסר. סבצ'נקו, שהפכה לגיבורה לאומית ומונתה לחברת פרלמנט, טוענת כי נפלה בשבי טרם התקרית

סמל המאבק: בית משפט רוסי הרשיע הבוקר (יום ב') את הטייסת האוקראינית נדז'דה סבצ'נקו בגרימת מותם של שני עיתונאים רוסים באזור הקרבות במזרח אוקראינה וכן בחצייה לא חוקית של הגבול בין שתי המדינות. התביעה דורשת לגזור על סבצ'נקו מאסר של 23 שנים. גזר הדין יימסר מחר. 

התקרית אירעה ביוני 2014, בשיאה של המלחמה בין שתי השכנות, כשפגז גרם למותם של שני עיתונאים מהטלוויזיה הממלכתית של רוסיה. אחרי שנעצרה בידי כוחות רוסיים הפכה סבצ'נקו בת ה-34 לגיבורה אוקראינית, ורבים רואים בה סמל למאבק בין מוסקבה לקייב. היא אף מונתה לחברת פרלמנט אחרי מעצרה. 

לאורך תקופת מעצרה הכחישה סבצ'נקו את האישומים נגדה, שלפיהם הורתה לירות את הפגז לעבר העיתונאים, ואף פתחה כמה פעמים בשביתת רעב. עורך דינה טוען כי נתונים מהטלפון הנייד שלה מוכיחים כי היא נפלה בשבי מורדים פרו-רוסים כשעה לפני מותם של שני העיתונאים, איגור קורנליוק ואנטון וולושין.  

אוקראינה פעלה במוסדות אירופיים על מנת שיפעילו לחץ על רוסיה לשחרר את הטייסת, אך ללא הועיל. בקייב, כמו גם במדינות מערביות רבות, אומרים כי מדובר למעשה במשפט ראווה. אחד מעורכי דינה של סבצ'נקו אמר לפני מתן פסק הדין כי אין ספק שבית המשפט בדונייצק בדרום רוסיה ידון אותה לכמה עשורים. "יש כאן מכונת תעמולה בעבודה, נעדרת צדק וחופש", צייץ מארק פייגין בטוויטר.   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה