יום שבת, 23 באפריל 2016

מה קורה לעורכת עיתון שמדווחת נגד פוטין?


רוסיה: העיתון של אליזבתה אוסטינסקאיה העז לדווח על אנשי פוטין שהוזכרו ב"מסמכי פנמה" ועל העסקים של חתנו. פתאום, היא יוצאת לשנת שבתון מוקדמת. רק בחודש שעבר: הרשויות פשטו על משרדי הבעלים, בכירי ממשל נופפו מול עורכים בעמוד הראשי

העורכת הראשית של קבוצת התקשורת הרוסית RBC, שכלי התקשורת השייכים לה פרסמו חשיפות על האינטרסים המסחריים של אנשים הקרובים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, תיאלץ לעזוב את תפקידה ולצאת לשנת שבתון ארבעה חודשים מוקדם יותר משתוכנן.

מקור המקורב לקבוצת התקשורת אמר כי ייתכן שעזיבתה של העורכת הראשית, אליזבתה אוסטינסקאיה, נובעת מלחץ שהפעילו אנשי הקרמלין הלא מרוצים מהפרסומים על המעגל הקרוב של פוטין. דובר של הקרמלין הכחיש כי הופעל לחץ כלשהו על קבוצת התקשורת או בעליה.


רק בשבוע שעבר פשטו הרשויות על משרדיו של מיכאיל פרוחורוב, הטייקון השולט בקבוצת RBC. גורמים הקרובים לקבוצת התקשורת אמרו כי הפשיטה קשורה, לפחות בחלקה, לזעם של בכירים רוסים על הדיווחים של קבוצת התקשורת. העיתון RBC השייך לקבוצה פרסם בחודשים האחרונים דיווחים על האינטרסים העסקיים של חתנו של פוטין וכתב בפרטים על שלושה אנשים בחוג הקרוב של פוטין שהוזכרו ב"מסמכי פנמה" כמי שמחזיקים בחברות סודיות מעבר לים.

הקרמלין הכחיש בשבוע שעבר כי מניע פוליטי כלשהו עומד מאחורי החיפושים. גורמי ממשל רוסים טענו כי הן קשורות לחקירה סביב פעילותו של בנק שאחת החברות של פרוחורוב הצילה מקריסה. בהודעה שפרסמה קבוצת RBC נכתב כי אוסטינסקאיה יצאה לשנת שבתון כדי ללמוד באוניברסיטת סטנפורד בארה"ב בשנים 2017-2016.

בהודעה נמסר כי היא תצא לשנת השבתון שלה אחרי חגי מאי, שברוסיה מסתיימים ב-10 במאי. עם זאת, בפוסט שפרסמה בפייסבוק בתחילת החודש טענה אוסטינסקאיה כי תתחיל את שנת השבתון שלה רק בספטמבר, מה שמעלה תהיות לגבי ההקדמה של יציאתה לחופשה.

אוקראינה: חוק נגד סרטים רוסיים

לפי שעה החברה לא פרסמה הסבר, אבל מקור המקורב לקבוצת RBC אמר כי "ייתכן שהתוכניות של אוסטינסקאיה השתנו בלחץ הקרמלין. ברור שכמה ימים לפני החיפושים בעסקיו של פרוחורוב התנהלו כמה שיחות עם גורמי ממשל רוסים, שבמהלכן הם נופפו בעמוד הראשי של העיתון עם הכותרת על החברות הסודיות שנחשפו במסמכי פנמה כשתמונת פוטין לצדן".

אותו מקור סיפר כי דיווח שפורסם עוד לפני כן בעיתון RBC, על האינטרסים העסקיים של קיריל שמלוב, חתנו של פוטין, גרם לשיחות טלפון מצד גורמים בכירים מאוד בקרצלין.

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב נשאל על-ידי סוכנות הידיעות רויטרס על עזיבתה של אוסטינסקאיה ואמר: "לא שמעתי שהיא הולכת לאיפשהו... יש לי פגישת עבודה איתה מחר. זה אומר שהיא ממשיכה בתפקידה. אנחנו נפגשים מעת לעת, אבל אף אחד לא מפעיל שום לחץ".

ובינתיים באוקראינה חתם הנשיא הפרו-מערבי על תקנה חדשה האוסרת להקרין במדינה כל סרט רוסי שיוצר אחרי 2014, השנה שבה רוסיה כבשה את חצי האי קרים שהיה שייך אז לאוקראינה וסיפחה אותו אליה. החוק החדש אוסר גם להקרין באוקראינה סרטים שיוצרו על-ידי חברות רוסיות ואזרחים רוסים אחרי 1991, אם הם "משבחים את פעילותם של גופי הממשל של רוסיה".אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה