יום ראשון, 3 באפריל 2016

הפסקת האש בנגורנו קרבך קרסה: "תרגיל אזרי"


כמה שעות בלבד לאחר שבאקו הודיעה כי תנצור את האש באופן חד-צדדי, שר הביטחון שלה האשים את הארמנים בהמשך המתקפות

כמה שעות בלבד לאחר שאזרבייג'ן הודיעה על הפסקת אש חד-צדדית באזור חבל הארץ נגורנו קרבך, נראה כי זו כבר קרסה. דובר משרד ההגנה של באקו הודיע הערב (יום א') כי "הצד הארמני מפגיז את עמדותינו. מתווה הפסקת האש קרס, יישובים שלמים נמצאים בסכנה. אנו ממשיכים לשלוט באזורים שכבשנו במהלך הקרבות אתמול". 

מנגד טענו הכוחות המזוינים של ארמניה ש"אזרבייג'ן ממשיכה כעת בהפגזות נרחבות על עמדות הצבא הארמני ועל צבא קרבך. בנוסף הם מפגיזים מטרות אזרחיות". 

כלי התקשורת במרחב הפוסט-סובייטי דיווחו כל הבוקר והצהריים כי הקרבות באזור נמשכו. הלחימה בחבל המריבה פרצה אמש לאחר כ-22 שנה של שקט מתוח בין הצדדים. על פי הדיווחים, תושבים באזורים רבים בנגורנו קרבך שוהים במקומות מסתור ומעבירים לכלי התקשורת את רשמיהם על קרבות והפגזות. 

על רקע המשך הלחימה, הוסיפו הצדדים להחליף ביניהם גם מהלומות מילוליות. לאחר ההודעה של באקו על הפסקת האש החד-צדדית אמר נשיא אזרבייג'ן אילהאם אלייב כי "מה שקרה הוא פרובוקציה של הארמנים, והם שילמו עליה ביוקר. אם ההתגרות שלהם תימשך, נדע לתת המענה לכך". 

קודם לכן הצהירו הארמנים וראשי חבל קרבך הנאמנים לארמניה כי ההודעה על הפסקת אש היא תרגיל אזרי. בהודעת ראשי חבל קרבך נאמר ש"ההודעה האזרית היא תחבולה שנועדה להטעות. אין שום הפסקת אש". 

בארמניה האשימו היום השלטונות יריבה נוספת שלהם בזירה הבינלאומית, טורקיה, בליבוי האש. סגן שר החוץ של ארמניה טען היום כי אנקרה תומכת ב"פעולות ההתקפיות של אזרבייג'ן". לדברי סגן השר שברוש קוצ'רן, "חבל מאוד שטורקיה מייחסת חשיבות לחיי אדם על פי ארץ המוצא שלהם. היא תומכת בפעולות ההתקפיות של האויב נגד תושבי נגורנו קרבך".

חלק מכותבי הטורים בעיתונות הרוסית העריכו היום כי אזרבייג'ן יזמה את סבב האלימות בעתוי הנוכחי בשל הירידה במחירי הנפט והמשבר הכלכלי הפוקד את המדינה בעקבות זאת. לדעת אותם פרשנים, באקו מעוניינת להסיח את דעתם של אזרחיה מהמצב הכלכלי הקשה, ולנקום בארמניה, שיצאה מסיבוב הלחימה הקודם בשנת 1994 כשידה על העליונה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה