יום חמישי, 13 באוקטובר 2016

מהלומות דיפלומטיות: רוסיה במסלול התנגשות עם המערב


הזוועות בחאלב נמשכות והיחסים בין מוסקבה לארה"ב ולמדינות מובילות באירופה קרובים לפיצוץ. שר החוץ הבריטי קרא להפגין נגד רוסיה בלונדון, נשיא רוסיה ביטל ביקור בפריז ושיחה בין המנהיגים לא נשאה פרי. פוטין: "לאן נעלמה האופטימיות?"

בחזרה לימי המלחמה הקרה - גרסת 2016: היממה האחרונה שוב סיפקה הוכחות חותכות לכך שרוסיה של ולדימיר פוטין נמצאת על מסלול התנגשות מול מדינות המערב, בעיקר על רקע הקרב על סוריה וההפצצות הבלתי פוסקות על חאלב, כשחלק מן המומחים כבר לא פוסלים עימות צבאי בין הצדדים. ב-24 השעות האחרונות החליפה מוסקבה מהלומות דיפלומטיות חריפות עם שלוש מדינות מובילות בגוש המערבי: ארצות הברית, בריטניה וצרפת. 

פרט לכך, הוסיף שמן למדורה דיווח בתקשורת הרוסית, שזלג מיד אל המערב, שלפיו הקרמלין המליץ להחזיר מידית לרוסיה את כל קרובי המשפחה של הפקידים הרוסים הבכירים השוהים במדינות מערביות. זאת בשל החרפת היחסים בין רוסיה למדינות הללו. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ציין אמנם כי "לא ידוע לו על הנחיה כזו", אך עצם הדיווח לא הוסיף להרגעת הרוחות בין המעצמות. 

בראש החזית הרוסית נגד ארצות הברית התייצב ביממה האחרונה ראש הפירמידה – הנשיא ולדימיר פוטין. בדברים שנשא בפורום כלכלי בסנט פטרבורג האשים נשיא רוסיה את האמריקאים בהפצת שקרים שלפיהם רוסיה הפגיזה שיירה הומניטרית של האו"ם בסוריה וגרמה למותם של חפים מפשע. 

"אנחנו יודעים מה הפציץ את השיירה. היה זה אחד מארגוני המורדים. וגם האמריקאים יודעים את זה", אמר פוטין במה שנשמע כיותר מרמיזה. "אבל הם מעדיפים לדבר אחרת ולהשמיע האשמות חסרות בסיס נגד רוסיה. זה ממש לא תורם לשום דבר". 

לונדון לא מחכה לפוטין

חזית נוספת נפתחה במוסקבה נגד שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון שהאשים את מוסקבה בהרג חפים מפשע בסוריה וקרא לאזרחי הממלכה להפגין מול השגרירות הרוסית בלונדון. על כך הגיבו במשרד החוץ הרוסי במתקפה בוטה נגד השר הבריטי הטרי. נציגת משרד החוץ הרוסי מריה זכרובה תקפה את השר הבריטי בחריפות כשאמרה כי "בוריס ג'ונסון עבר מדיבורים למעשים. הוא כבר איים לבייש את רוסיה ברבים וזה מה שניסה לעשות ואכן הוא עשה דבר מביש. אנחנו מתביישים בשבילו". 

במקביל, בקרמלין הזכירו כי "השר הבריטי ודאי יודע שארצו חתומה על אמנה לפיה יש להגן על נציגויות זרות בבירתו". בנוסף, גם דובר משרד ההגנה הרוסי התייחס לדבריו של ג'ונסון וכינה אותם "רוסופוביה". 

ואם לא די בכך פוטין ביטל ביקור מתוכנן בצרפת, על רקע הביקורת שנמתחה על מדיניות רוסיה בסוריה. הודעת הביטול אותה הפיץ הקרמלין הייתה קצרה ולקונית במיוחד ונאמר בה כי "ביקורו של הנשיא ב-19 באוקטובר לא יתקיים". 

במהלך הפורום הכלכלי נשאל פוטין על סוגית ביטול הביקור בפריז והשיב בנימה שניתן לפרש כמזלזלת כלפי צרפת. "הדובר שלי אמר שביטלנו את הביקור כדי שהעמדה שלנו תיראה חזקה, אבל האמת היא שלא ביטלנו כלום", אמר פוטין והוסיף: "הצרפתים נתנו לנו להבין שזה לא הזמן לפתוח מרכז תרבות שלנו בפריז וזה לא הזמן לעסוק בכל מיני סוגיות המוניטריות. אז אמרנו: 'טוב. בבקשה. שיהיה. אנחנו לא כופים את עצמנו על אף אחד'". 

"המערב אשם"

בראיון לערוץ Tf1 הצרפתי הוסיף פוטין אש למדורה. "אני משוכנע שבמצב במזרח התיכון ובסוריה בפרט אשמים שותפנו המערביים ובפרט כמובן ארצות הברית, קבע. "זוכרים את התמיכה הנלהבת שלהם באביב הערבי? לאן האופטימיות שלהם נעלמה עכשיו? היזכרו בעירק ובלוב לפני שהמוסדות שלהם הושמדו על ידי שותפנו המערביים השונים. אלו כמובן לא היו דמוקרטיות למופת. אבל הן לא היו מדינות טרור". 

מי שנזעקה לתווך בין הצדדים היא קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שיזמה שיחת טלפון משולשת בינה לבין פוטין 
ונשיא צרפת הולנד, אבל נראה שגם זה לא הועיל. באתר הקרמלין נכתב כי "במהלך השיחה הצדדים החליפו דעות בעניין הבעייתיות בסוריה", דבר המרמז בבירור על כך שלא הושגה כל הסכמה בעניין. 

כל מה שנותר הוא לקוות שחילופי המהלומות המילוליות בין הצדדים לא יביאו בסופו של דבר לעימות צבאי בין הצדדים- הדבר נראה רחוק בשלב זה, אבל על פי היממה האחרונה העולם צועד לכיוון זה בצעדי ענק.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

חדשות צ'רקסיה
תפוצות
התפוצה בישראל
כתבות
חזרה למולדת שינויים בחוק המקשים את חזרתם של הצ'רקסים למולדת

הבעיה הצ'רקסית
ספורט
תיירות בצ'רקסיה