דרום קווקז: קרבות קשים בין אזרבייג'ן וארמניה



הצבאות לחמו לאורך קו החזית באזור האוטונומיה נגורנו-קרבאך, ננתון במחלוקת בין שתי המדינות. ילד בן 12 נהרג מפגיעת רקטה. לפחות 18 חיילים אזרים נהרגו, והצדדים מאשימים זה את זה באלימות. פוטין: "שמרו על הפסקת האש"

אש בקווקז: קרבות קשים פרצו היום (חמישי) בין צבאות ארמניה ואזרבייג'ן לאורך קו החזית באזור הבדלני נגורנו-קרבאך. דייויד בבאיאן, דובר נשיא נגורנו-קרבאך, אמר כי ילד בן 12 נהרג ושני ילדים נוספים נפצעו מפגיעת רקטת גראד שנורתה בידי צבא אזרבייג'ן. מצבא אזרבייג'ן נמסר כי 18חיילים נהרגו בעימותים ו-35 נוספים נפצעו. לדברי בבאיאן, מדובר בהתפרצות האלימה החמורה ביותר מאז 1994, כאשר הסתיימה המלחמה הקשה על השטח.

נגורנו-קרבאך היא אוטונמיה באזרבייג'ן בעלת רוב ארמני, הנמצא תחת שליטת צבא ארמניה מאז 1994. בשנת 1991 הכריזה האוטונומיה על עצמאותה – דבר שהוביל לאחת המלחמות העקובות מדם מבין הסכסוכים שנגרמו כתוצאה מהתפרקות ברית המועצות, שגבתה את חייהם של 30 אלף בני אדם. בשנת 1994 חתמו כל הצדדים המעורבים על הסכם הפסקת אש ומאז נערך מו"מ בין ארמניה ואזרבייג'ן על השטח הנתון במחלוקת, בתיווך הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, אך עד כה נרשמה התקדמות מעטה בלבד.

משרד ההגנה של ארמניה הודיע כי אזרבייג'ן ניסתה לפלוש לנגורנו-קרבאך תוך שימוש במטוסי קרב, טנקים וארטילריה. "על הרשויות באזרבייג'ן מוטלת מלוא האחריות למצב הטעון וחסר התקדים הזה", נמסר בהודעת המשרד. מנגד, משרד ההגנה של אזרבייג'ן הודיע כי הלחימה החלה כשהכוחות הארמניים ירו פגזי מרגמה וארטילריה לאורך קו החזית. לטענת המשרד, נורו למעלה מ-120 פגזים וכמה פגעו באזורים מיושבים. המשרד אף הכחיש טענות לפיהן ארמניה הצליחה להפיל מסוק של צבא המדינה.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קרא לשני הצדדים לנצור את האש ולנהוג באיפוק. "הנשיא פוטין קורא לצדדים לשמור על הפסקת האש כדי למנוע אבדות נוספות", אמר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב. הפעם האחרונה שבה נרשמה מתיחות באזור הייתה בנובמבר 2014, כאשר אזרבייג'ן הפילה מסוק צבאי של ארמניה.

newwalla.co.il


סוכנות הידיעות קווקז אוזלה מסר כי בקרבות שהיו היום בין אזרבייג'ן וארמניה נהרגו 18 חיילים ארמנים ו-12 חיילים אזרבייג'נים ועשרות פצועים משני הצדדים.