צבא רוסיה לא חזק כפי שמנסים להציגו


7 סיבות שצבא רוסיה לא מפחיד כמו שהעולם חושב


אין מספיק כסף, אין מספיק חיילים, יש בעיות משמעות קשות, המון תאונות, הרוגים וכלי לחימה מיושנים. בניגוד למה שפוטין יספר לכם, מתברר שהצבא הרוסי לא כזה חזק כמו שהוא נראה

שי לוי | פז"ם | פורסם 17/08/15 13:10:36
קשה בצבא הרוסי
אין ספק שהם יודעים לחשל את החיילים שלהם
צילום: vk.com
השבוע פרסם הדיילי מייל הבריטי כתבה תחת הכותרת: "רוסיה מתכננת מלחמה באירופה". בכתבה טוענים גורמי מודיעין, שמתבססים על תרגילי ענק של הצבא הרוסי, שפוטין מכין את צבאו למלחמה נגד נאט"ו. כל זה מצטרף לשלל דיווחים על חזרתה של המלחמה הקרה, על טיסות מודיעין של חיל האוויר הרוסי בסמוך לארה"ב, קנדה ובריטניה. דיווחים על צוללות שאוספות מודיעין בכל העולם וכמובן שדיווחים על פעילות הצבא הרוסי באוקראינה ומדינות נוספות. לכל זה מצטרפות על בסיס שבועי כמעט, כתבות על כוחו הגדל של הדב הרוסי, על כמה פוטין מפחיד וכמה הצבא הרוסי חוזר לימי הזוהר שלו במלחמה הקרה.
אבל בואו נגיד את האמת, הפחדות זה סוד הקסם למכירות והגדלת תקציב, ומצבו של הצבא הרוסי רחוק מאוד מההצגה שאנחנו מקבלים בשורה הראשונה. הם רחוקים שנות אור מכוחו של צבא ארה"ב, סין וגם מזה של גרמניה וצרפת. עכשיו, שלא יהיה ספק, לא מדובר בצבא דרום סודן או צבא סומליה, יש להם נשק גרעיני בכמויות מטורפות, כמה מטוסי קרב טובים, טנק מעולה וצוללות שקטות במיוחד, אבל כפי שתקראו בהמשך - זה עדיין פחות נורא ממה שנדמה.
אז מה באמת קורה בצבא הרוסי? 

1. הרבה מוות ומשמעת ירודה

בחודש מאי האחרון פורסם כי הנשיא, ולדימיר פוטין, חתם על צו נשיאותי שקובע כי מידע על אבידות של צבא רוסיה במהלך פעולות צבאיות בזמני שלום יוגדר כ"סוד מדינה". כחלק מהרצון שלו להחזיר את רוסיה למעמד של מעצמה עולמית, הוא שולח את החיילים שלו לכל מני מקומות בעולם, גאורגיה, אוקראינה ומדינות נוספות, ואלה מציגים יכולות שנחשבות למרשימות במיוחד - אבל נהרגים בכמויות גדולות. על פי הדיווחים מאוקראינה למשל, רוסיה שורפת את גופות חייליה כדי להסתיר את השתתפותם בלחימה, וגם בגלל ההשפעה על המורל בצבא ובקרב האזרחים.
לכל זה יש להוסיף כמות אדירה, יש שמדברים על מאות בשנה, של חיילים שנהרגים בתאונות אימונים. ואם זה לא מספיק, מדברים על עוד כמה מאות שנרצחים על ידי חבריהם בקטטות ואירועים על רקע אלכוהולי. הנתון האחרון שנוגע למקרי רצח, התפרסם בשנת 2001 ודובר על 500 חיילים שנרצחים בכל שנה.
הסיבות לדבר רבות ונראה שהמשמעת בצבא הרוסי ירודה למדי, מה שמשפיע על היכולות שלהם בקרב ואפילו באימונים. חיילים וותיקים מתעללים בצעירים, טקסי סיום מסלול נראים כמו חלק מההכשרה של האינקוויזיציה וגם זה המעט שמגיע לידיעת הציבור. לפני שנתיים החליטו במשרד ההגנה להפסיק חלוקת חינם של סיגריות, כחלק ממהלך בכל המדינה, רק שהרמטכ"ל שם סיפר שהוא חושש שזה יוביל למרד של ממש. המצב שם כל כך קשה מבחינת המשמעת וחיי האדם, עד כדי כך שאימהות יצאו להפגין נגד המשטר.
חיילים בצבא רוסיה
90 מיליארד דולר של הצבא הרוסי, אל מול למעלה מ- 500 בארה"ב
צילום: russian-victories

2. אין כסף בקופה

למרות שתקציב הביטחון הרוסי גדל באופן משמעותי, הוא רחוק מאוד מזה של ארה"ב העשירה והדשנה ומצבו הכלכלי של הצבא הרוסי בכי רע. אנחנו מדברים על כ-80, 90 מיליארד דולר של הרוסים, אל מול למעלה מ- 500 בארה"ב. לסינים, אם שאלתם, יש תקציב של למעלה ממאה מיליארד דולר ולגרמנים יש סביב ה- 50, 60 מיליארד.
מצב כלכלי זה פוגע בהתעצמות הצבא הרוסי, שרוב הכלים שבסד"כ שלו נחשבים יותר כאנדרטה מאשר ככלי משחית. צוללות רבות מחלידות בנמל, מטוסים הפכו לגרוטאות ופרויקטים רבים תקועים בשלב התכנון. לפוטין יש הרבה כוונות טובות ותוכניות גרנדיוזיות, אולם רובן לא יוצאות לפועל. מטוס החמקן הרוסי, למשל, נמצא כבר הרבה זמן בשלב הניסויים, בעוד שארה"ב כבר עובדת על מטוס חמקן שני כשיש לה כבר חמש טייסות פעילות של הראפטור.

3. לא מוצאים חיילים

כבר שנים ארוכות שבצבא הרוסי מריצים תכנית לגיוס חיילי קבע, כמו בארה"ב. נכון להיום ישנו גיוס חובה של שנה עד שנתיים, אלא אם כן יש לכם כסף או קשרים טובים, ולצד זה יש יחידות על טהרת החיילים בשכר. אחד מהרמטכ"לים של הצבא הרוסי התרברב שישנן כבר שתי חטיבות,  12 יחידות מיוחדות וחמישה גדודים של הכוחות המוטסים והמרינס, שהם על טהרת אנשי הקבע. אבל האמת היא שבגלל הסעיפים שאיתם פתחנו, הצבא הרוסי מתקשה מאוד לגייס אנשי קבע, במיוחד בקרב האוכלוסייה האיכותית יותר.
קשה בצבא הרוסי
מחסור בכוח אדם הוא רק אחת מהבעיות
צילום: vk.com

4. המטוסים נופלים מהשמיים

בשנתיים האחרונות אנחנו עדים לחזרה של אקט ידוע מימי המלחמה הקרה, טיסות מודיעין בסמוך לחופי מדינות המערב וכלי השיט שלהם. אבל אם להגיד את האמת, מצבו של חיל האוויר הרוסי גרוע  עד כדי כך שמטוסים שממריאים נוחתים שלא כדרך הטבע, אלא פשוט נופלים מהשמיים. האחרון להתרסק היה מסוק רוסי שנפל בשבוע שעבר במהלך מפגן אווירי.
ביולי הרוסים איבדו מטוס תקיפה מסוג סוחוי 24 וגם מפציץ אסטרטגי מסוג TU-95. חודש קודם לכן הם איבוד זוג מטוסי מיג 29 וגם מטוס קרב חדיש מסוג סוחוי 34. ציים שלמים של מטוסים הושבתו בגלל התאונות ובגלל טייסים שנהרגו. היינו יכולים ללכת עוד ועוד לאחור ולהגדיל את הרשימה, אבל המסר ברור. התחזוקה שם גרועה כי אין כסף וגם הטייסים לא מתאמנים מספיק. בעיה נוספת היא שמטוסים מחליפים לא מגיעים, שוב, כי אין כסף.
למרות שיש להם כמה מטוסי קרב מרשימים, צריך להגיד שהרוב המכריע הם דגמים מיושנים של המיג 29 וסוחוי 27, כאלה שלא עברו מספיק שדרוגים כמו ה F-16 או F-15, המקבילים שלהם מהמערב.

5. נושאת מטוסים בודדה ולא מרשימה

לצי של ארה"ב יש כ-11 נושאות מטוסים ענקיות ולצדן עוד 8 נושאות מסוקים מתקדמות לא פחות. כלי מסוג זה ניתן למצוא גם בצרפת, איטליה ואפילו בהודו. לחיל הים הרוסי יש מנגד רק אחת שמצבה המכני די גרוע, ובנוסף היא צריכה לתדלק כל חודש חודשיים, בניגוד לאלה של ארה"ב שפועלות על הנעה גרעינית.
בשל גודלה, מטוסי הקרב שפועלים מסיפונה יכולים להמריא רק כשהם קלים, כלומר בעלי יכולת מוגבלת באוויר. פוטין מתכנן לבנות עוד עשרות ספינות וצוללות, אולם בשל הירידה בערך הרובל והמצב הכלכלי הקשה, המספר יקטן וגם תאריך היעד, 2020, יתרחק.
לאן נעלם הנשיא?
חייל נהרג לא בקרב? סוד מדינה. ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

6. טנק VS טנק

אחד מהקלפים החזקים של פוטין הוא חיל שירון עצום שמפעיל אלפי טנקים. אבל גם פה בחינה של המספרים והכלים, מספרת לנו סיפור שונה מזה שפוטין רוצה להציג. לצבא הרוסי יש לא פחות מ- 10,000 טנקים, כשפחות מ-3,000 מהם פעילים. למעלה מחצי מהם זה טנקים מסוג T-72, שנחשב למיושן ולא עומד בסטנדרט של המערביים. לרוסים יש טנק חדש, T-90, אולם מהם יש ממנו רק  300 יחידות וקצב ההצטיידות נמוך. מנגד, יש לארה"ב כמות קטנה יותר של טנקים, כ-5,000 וכולם טנקים מתקדמים מסוג אברהמס M-1 לדגמיו השונים. אם נוסיף את המרינס, נקבל עוד כמה מאות אברהמסים.

7. אסונות במפגנים צבאיים שמספרים את הסיפור

צבא רוסיה אוהב להציג לאזרחים במדינה ולעולם את הכוח שלו במפגני צבא מרשימים. אלה כוללים בדרך כלל עשרות כלי טיס ומאות כלי יבשה וחיילים. אם נבחן גם את המקום הזה, נקבל תמונה של מה שהצגנו בכתבה - כמעט בכל מפגן שכזה יש אסון, מחייל שנהרג ועד למטוס שנופל או טנק שמתפוצץ. כפי שציינו כבר, רק השבוע נפל מסוק במהלך מפגן וטייס אחד נהרג. בחודש שעבר, במהלך תצוגה ימית, נורה לעיני הקהל טיל לעבר ספינה, אך במזל הוא הסתחרר באוויר והתפרק מבלי לפגוע במטרה. במפגן של כוחות הנ"מ, הנחשבים לענקיים ועוצמתיים, שוגר טיל שגם הוא לא פגע במטרה ונפל בגלל כשל טכני. במהלך מפגן יום הניצחון הציגו הרוסים את הטנק הכי חדש שלהם, שפשוט הפסיק לעבוד ונגרר משם, כפי שניתן לראות בסרטון הבא: