האקרים פרסמו את סודות האירוח של נשיא רוסיה פוטין

ר"מ רוסיה מדבדב, הנשיא פוטין ור"מ איטליה ברלוסקוני באתר נופש סמוך לסוצ'י
צילום: אי פי איי

תכתובות מייל של האחראים על האירועים בקרמלין חשפו מידע על ארוחות שחיתות של הצמרת הרוסית ומנהיגי מדינות מאירופה. פוטין לנשיאת פינלנד: "אני לא שותה אלכוהול כי אני נוהג במכוניות מירוץ. לאחרונה הגעתי ל־240 קמ"ש"

האקרים של ארגון הצללים האינטרנציונל האנונימי חשפו בסוף השבוע את מה שלטענתם מהווה תכתובות מייל רשמיות של גורמים בקרמלין. התכתובות עוסקות באירועים שנערכו בקרמלין בהשתתפות בכירים בצמרת הרוסית, כולל הנשיא ולדימיר פוטין, ומנהיגי מדינות שהגיעו לביקורים רשמיים.

המסמכים, שפורסמו בבלוג שאלטיי־באלטיי (הגרסה הרוסית להמפטי־דמפטי) חשפו, בין השאר, את התפריט הייחודי של הארוחות, תמלול של שיחות בארבע עיניים שנערכו בין המנהיגים, ופרטים מעניינים על קשרי הון־שלטון ואורח החיים הראוותני של צמרת השלטון הרוסית.

המייל שנפרץ שייך לאחד מבכירי מחלקת אירועים וטקסים של הקרמלין, שכתב ככל הנראה לקולגה שלו על אירועים שאותם ליווה במסגרת תפקידו בשנים 2010–2013. 

בין השאר מתוארת ארוחת ערב שבה נכח ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני. מהתכתובות עולה כי במהלך ביקורו התלונן ברלוסקוני על הסיקור השלילי שלו הוא זוכה בארצו, ושאל את עמיתו הרוסי אם הוא קורא עיתונים לפני השינה. "לפני השינה?", השיב פוטין. "אני לא קורא אותם בכלל. נראה לך שאני אתן לאיזה כתב או עורך להשפיע על שיקול דעתי?", הכריז מי שהיה אז ראש ממשלת רוסיה. "מנהיג של מדינה צריך לקבל החלטות לבד, בלי העצות של התקשורת", סיכם פוטין.

מנהיגה אחרת שמתוארת בתכתובות היא נשיאת פינלנד לשעבר טריה הלונן, שנפגשה עם פוטין לארוחה בנובמבר 2011. במהלך האירוע הוגשה לאורחים גלידה מהולה בוודקה. על פי הפרסומים, פוטין סירב לאכול מהמנה, והסביר לאורחת שהוא נמנע משתיית משקאות חריפים משום שהתחביב החדש שלו הוא נהיגה במכוניות מירוץ. "הגעתי כבר ל־240 קמ"ש", התפאר פוטין.

שר הביטחון הרוסי סרגיי שויגו 

במקרה אחר מתואר אירוע יום הולדת של מי שמכהן כיום כראש לשכתו של נשיא רוסיה סרגיי איבאנוב, שנערך בינואר 2013. לצד הקוויאר השחור ודגים נדירים שנמשו לחופי אי סמוך לסנט פטרסבורג, האורחים גם טעמו בשר תנין, כריש

אפור מאיי הפסחא, בשר עז, דגי פיראנה, וכן יען מזן מיוחד שמצוי רק בסומליה ואשר הוכן בטאבון מיוחד. למרות המבחר האקזוטי, פוטין, על פי הדיווחים, העדיף מנה רגילה של אסדו על האש.

אך הפינוקים לפקיד הבכיר לא הסתכמו במזון אקזוטי. שר הביטחון הרוסי סרגיי שויגו העניק לאיבאנוב ניב של ממותה שנתגלה בחפירות ארכיאולוגיות ברוסיה.

באירוע נכח גם נשיא קבוצת קונקורד, תאגיד רב־תחומי שעוסק בעיקר בפתרונות לוגיסטיים לארגונים גדולים, והזוכה באופן עקבי במכרזים ממשלתיים בשווי של מיליארדי רובל, כמו המכרז לאספקת קייטרינג לצבא רוסיה.